System dobrego montażu tarasów drewnianych

System montażu tarasów drewnianych z widocznymi elementami mocującymi

Podłoże pod taras należy przygotować wcześniej nanosząc wylewkę betonową lub inne wyrównanie terenu np. kamieniem lub piaskiem itp.
Jeżeli nie jest możliwe wyrównanie terenu, to w takim wypadku należy użyć do montażu legarów wsporników stałych i regulowanych, które znacznie ułatwią niwelację terenu.

1a

Na przygotowane podłoże, należy ułożyć gumowe podkładki – tylko w przypadku położonej izolacji pod legary. Następnie układamy legary drewniane w odległościach 50 do maks. co 60cm. Ich przekrój jest dobrany odpowiednio do warunków panujących na podłożu układanego tarasu. Całość pod-konstrukcji należy koniecznie wypoziomować tak aby uzyskać 0,5% – 0,5cm/mb spadu w stronę spustu.

2a

Następnym etapem jest położenie desek tarasowych na legary i przymocowanie ich specjalnymi wkrętami wykonanymi ze stali nierdzewnej przeznaczonymi do montażu tarasów drewnianych. Stal nierdzewna uniemożliwia na korodowanie wkrętów a co za tym idzie nie niszą one desek tarasowych ani ich nie brudzą. Pewne gatunki drewna egzotycznego jak np. bangkirai zawierają kwas taninowy mogący przyspieszać naturalną korozję wkrętów zwykłych stalowych. Dodatkową zaletą wkrętów przez nas stosowanych jest fakt, iż są one uzbrojone w wiertła typu „cut” – samo-wiercące i dzięki temu nie potrzeba wcześniej nawiercać desek tarasu.

Używane przez Nas wkręty posiadają gniazdo T-STAR plus – bit gwiazdka, pozwalające nawet po upływie długiego okresu użytkowania tarasu odkręcić wkręt i zakręcić go powtórnie bez jakiejkolwiek obawy o jego zniszczenie. Jest to wyjątkowa, bardzo szybka i przede wszystkim czysta technologia.

3a

Deski tarasowe przykręcane są wkrętami do legarów od góry. Zalecane odległości mocowania wkrętu od krawędzi deski nie powinny być większe niż 5-7 cm w przypadku czoła deski, aby uniknąć możliwego wyginania jej końców oraz minimalnie 2 cm od boku deski gdyż im bliżej krawędzi, tym bardziej naraża się deskę na pęknięcia. Jeśli chodzi o minimalną długość wkrętów, to powinna ona być równa dwukrotnej grubości deski, a średnica wkrętów 5mm.

4a

Podczas montażu tarasu, jeśli na deskach pojawią się jakieś drobne powierzchniowe uszkodzenia lub rysy, taras można odświeżyć papierem ściernym o gęstości 200. Ważne aby polerować deski wzdłuż słojów drewna. Po zakończeniu wszystkich prac, należy taras odpylić i oczyścić, następnie pędzlem nałożyć na powierzchnię desek cienką warstwę oleju a następnie odczekać ok 24 godziny. Proces olejowania należy wykonywać dwukrotnie, następnie powierzchnię tarasu przetrzeć suchą bawełnianą szmatką.

5a

System montażu tarasów drewnianych bez widocznych elementów mocujących

Podłoże pod taras należy przygotować poprzez naniesienie wylewki lub wyrównanie terenu np. kamień, piasek itp. Jeżeli nie jest możliwe wyrównanie terenu, to w takim wypadku należy użyć do montażu legarów wsporników stałych i regulowanych, które znacznie ułatwią niwelację terenu.

1s

Gdy podłoże jest już przygotowane, należy ułożyć na nim gumowe podkładki – tylko w przypadku położonej izolacji pod legary. Następnie układamy legary drewniane w odległości max. co 60 cm. Są one odpowiednio dobrane przekrojem do warunków panujących na podłożu układanego tarasu. Całość pod-konstrukcji należy koniecznie wypoziomować tak aby uzyskać 0,5% – 0,5cm/mb spadu w stronę spustu.

2s

Kolejnym etapem jest położenie desek tarasowych na legary i przygotowanie blaszek.

montaz-tarasow1

blaszki

Zewnętrzna część blaszki wchodzi w boczne wyżłobienia – frezy deski, następnie jest przykręcana do legara.

tarasy-mont1

Do drugiej zewnętrznej części blaszki dokładana jest kolejna deska tarasowa. Czynności te są powtarzane.

montaz-tarasow2

montaz-tarasow2b

montaz-tarasow3

Ten sposób montażu pozwala na uzyskanie pięknej powierzchni drewnianej bez widocznych łbów wkrętów, co przyczynia się do zyskania dużej estetyki tarasu.

montaz-tarasow3b

Jeśli podczas montażu na tarasie pojawią się rysy lub inne powierzchniowe uszkodzenie, można taras odświeżyć przy użyciu papieru ściernego o gęstości 200. Podczas tej czynności ważne jest, aby polerować wzdłuż słojów drewna. Po zakończeniu prac montażowych należy oczyścić i odpylić taras, a następnie nałożyć pędzlem na powierzchnię desek cienką warstwę farby. Proces ten należy powtórzyć dwukrotnie, a następnie powierzchnię przetrzeć suchą, bawełnianą szmatką.