Zalety thermo-drewna

Modyfikacja termiczna drewna to zabieg, który bardzo pozytywnie wpływa na jego właściwości. Materiał zyskuje nie tylko wizualnie, ale jest też bardziej odporny na szkodliwe czynniki. Jakie korzyści gwarantuje wybór thermo-drewna?

Gwarancja trwałości na lata!

Zmiany temperatur, wilgoć, bakterie, grzyby – wszystko to osłabia strukturę drewna, sprawia że się odkształca, butwieje, traci zdolności izolacyjne. Dlatego właśnie powstała technologia oparta na działaniu wysokiej temperatury i pary wodnej, która znacząco wpływa na jakość materiału. Najważniejszą zaletą thermo-drewna jest jego wytrzymałość, dorównująca dużo droższym, egzotycznym gatunkom. Element jest też bardziej odporny na zawilgocenie, a także działanie grzybów, bakterii, owadów. Thermo-drewno gwarantuje świetną izolację termiczną oraz stabilność wymiarową, co pozwala uniknąć wykrzywień, kurczenia się czy pęcznienia. Materiał ten jest bardzo uniwersalny i nadaje się zarówno do budowy elementów zewnętrznych (elewacje, tarasy), jak i wewnętrznych (podłogi, sauny, wykończenia łazienkowe).

Drewno piękne i przyjazne naturze

Podczas modyfikacji drewna polepsza się nie tylko jego wytrzymałość. Zmienia się także barwa – jest nieco ciemniejsza, równomierna, bardziej szlachetna. Cały proces jest natomiast przyjazny dla środowiska i nie wymaga używania środków chemicznych, zarówno na szczeblu produkcji, jak i impregnacji. Stosowanie lakierów, olejów czy wosków ma na celu jedynie zabezpieczenie desek przed utratą koloru – jest to naturalnym następstwem ekspozycji na promieniowanie UV. Co ważne, z thermo-drewna nie wycieka żywica, która często stanowi problem, brudząc dłonie oraz odzież.

Na czym dokładnie polega obróbka termiczna drewna?

Obróbka ta polega na Termowaniu inaczej zwanym też wyżarzaniem a polega to na takim modyfikowaniu drewna pod wpływem temperatury oraz pary wodnej, w wyniku czego powstaje materiał już o nowych i na trwale zmienionych właściwościach.
W wyniku tego procesu w drewnie dochodzi do skarmelizowania cukrów przez co uzyskuje ono charakterystyczną ciemną barwę bardzo zbliżoną do egzotycznych gatunków drewna.

Drewno po takiej obróbce termicznej jest bardzo stabilne wymiarowo a sam proces termowania jest zupełnie ekologiczny.

Patrząc z punktu technologicznego obróbka termiczna drewna to inaczej poddawanie drewna działaniu wysokiej temperatury od 150C do 230C oraz jego wygrzewaniu w otoczeniu pary wodnej.

Proces termowania składa się z 3 części: suszenie drewna w wysokiej temperaturze, obróbki cieplnej (termicznej) oraz z chłodzenia drewna po tej obróbce.

Dodatkowo w wyniku poddawania drewna wysokiej temperaturze dochodzi do rozkładu związków celulozy przez co drewno zostaje pozbawione wszelkich substancji odżywczych umożliwiających rozwój grzybów gnilnych. Podczas obróbki termowania z drewna zostaje także usunięta żywica.

Zastosowanie thermo-drewna

Zalety drewna termowanego sprawiają, że jest preferowane do budowy tarasów, elewacji drewnianych, okien a także mebli ogrodowych.

Drewno to bardzo dobrze zachowuje się w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności i dlatego znajduje zastosowanie w łazienkach, kuchniach i saunach.

Zalety termo-drewna sprawiają, że jest to świetnej jakości materiał budowlany w przystępnej cenie.
Zastosowanie go daje poczucie rozsądnie dokonanej inwestycji!

Comments are closed.