Modyfikacja termiczna drewna to zabieg, który bardzo pozytywnie wpływa na jego właściwości. Materiał zyskuje nie tylko wizualnie, ale jest też bardziej odporny na szkodliwe czynniki. Jakie korzyści gwarantuje wybór thermo-drewna?

Gwarancja trwałości na lata!

Zmiany temperatur, wilgoć, bakterie, grzyby – wszystko to osłabia strukturę drewna, sprawia że się odkształca, butwieje, traci zdolności izolacyjne. Dlatego właśnie powstała technologia oparta na działaniu wysokiej temperatury i pary wodnej, która znacząco wpływa na jakość materiału. Najważniejszą zaletą thermo-drewna jest jego wytrzymałość, dorównująca dużo droższym, egzotycznym gatunkom. Element jest też bardziej odporny na zawilgocenie, a także działanie grzybów, bakterii, owadów. Thermo-drewno gwarantuje świetną izolację termiczną oraz stabilność wymiarową, co pozwala uniknąć wykrzywień, kurczenia się czy pęcznienia. Materiał ten jest bardzo uniwersalny i nadaje się zarówno do budowy elementów zewnętrznych (elewacje, tarasy), jak i wewnętrznych (podłogi, sauny, wykończenia łazienkowe).

Drewno piękne i przyjazne naturze

Podczas modyfikacji drewna polepsza się nie tylko jego wytrzymałość. Zmienia się także barwa – jest nieco ciemniejsza, równomierna, bardziej szlachetna. Cały proces jest natomiast przyjazny dla środowiska i nie wymaga używania środków chemicznych, zarówno na szczeblu produkcji, jak i impregnacji. Stosowanie lakierów, olejów czy wosków ma na celu jedynie zabezpieczenie desek przed utratą koloru – jest to naturalnym następstwem ekspozycji na promieniowanie UV. Co ważne, z thermo-drewna nie wycieka żywica, która często stanowi problem, brudząc dłonie oraz odzież.

Na czym dokładnie polega obróbka termiczna drewna?

Obróbka ta polega na Termowaniu inaczej zwanym też wyżarzaniem a polega to na takim modyfikowaniu drewna pod wpływem temperatury oraz pary wodnej, w wyniku czego powstaje materiał już o nowych i na trwale zmienionych właściwościach.
W wyniku tego procesu w drewnie dochodzi do skarmelizowania cukrów przez co uzyskuje ono charakterystyczną ciemną barwę bardzo zbliżoną do egzotycznych gatunków drewna.

Drewno po takiej obróbce termicznej jest bardzo stabilne wymiarowo a sam proces termowania jest zupełnie ekologiczny.

Patrząc z punktu technologicznego obróbka termiczna drewna to inaczej poddawanie drewna działaniu wysokiej temperatury od 150C do 230C oraz jego wygrzewaniu w otoczeniu pary wodnej.

Proces termowania składa się z 3 części: suszenie drewna w wysokiej temperaturze, obróbki cieplnej (termicznej) oraz z chłodzenia drewna po tej obróbce.

Dodatkowo w wyniku poddawania drewna wysokiej temperaturze dochodzi do rozkładu związków celulozy przez co drewno zostaje pozbawione wszelkich substancji odżywczych umożliwiających rozwój grzybów gnilnych. Podczas obróbki termowania z drewna zostaje także usunięta żywica.

Zastosowanie thermo-drewna

Zalety drewna termowanego sprawiają, że jest preferowane do budowy tarasów, elewacji drewnianych, okien a także mebli ogrodowych.

Drewno to bardzo dobrze zachowuje się w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności i dlatego znajduje zastosowanie w łazienkach, kuchniach i saunach.

Zalety termo-drewna sprawiają, że jest to świetnej jakości materiał budowlany w przystępnej cenie.
Zastosowanie go daje poczucie rozsądnie dokonanej inwestycji!

Comments are closed.